Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa

W 1994 roku, z inicjatywy księdza Tadeusza Górki, wikariusza parafii św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach, rozpoczęła regularne próby grupa osób tworząc zalążek zespołu. Jak zapisano w Kronice Orkiestry, już w czerwcu 1995 roku, niecały rok po powstaniu, po raz pierwszy wzięła ona udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Grobli.

W styczniu 2000 roku Orkiestra została zarejestrowana przy Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni. Ponieważ zdecydowaną większość zespołu stanowiła młodzież od tego czasu przyjęła nazwę Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa. Bez wątpienia, przejście pod skrzydła Centrum Kultury stało się przyczynkiem do szybkiego rozwoju, którego pierwszym dowodem było zajęcie I miejsca w kategorii orkiestr młodzieżowych podczas XXIII Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”.

W sierpniu 2001 roku Orkiestra zadebiutowała poza granicami naszego kraju występem na Święcie Narodów w Hamburgu. Ta niezwykle barwna impreza muzyczna odbywająca się naprzemiennie w Niemczech i na Węgrzech, skupia się wokół wielu zespołów muzycznych z różnych stron świata. Od tego czasu orkiestra wielokrotnie koncertowała na międzynarodowych scenach, między innymi we Włoszech, Holandii, Bułgarii oraz na Węgrzech i Słowacji.

Luty 2018