Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni

Nowy teledysk Orkiestry z Baczkowa

Utworzono dnia 24.05.2018

Wywiad z dyrygentem Orkiestry z Baczkowa Wojciechem Zwierniakiem przeprowadzony w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni  w maju 2018 roku w związku z nagraniem przez Orkiestrę nowego teledysku „Kulig”.

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni: Ostatnio często pojawiacie się w telewizji – czy wiążecie z nią karierę Orkiestry?
Wojciech Zwierniak: Tak wyszło, że potrzebowali Orkiestry, a że my mamy ładne mundury to do nas zadzwonili :) Podczas prezentacji wiosennej ramówki TVN-u wchodziliśmy na scenę razem z Kubą Wojewódzkim, a 21 marca
graliśmy i morsowaliśmy, kiedy to Dzień Dobry TVN nadawało pogodę z
miejscowości Borek. Występ można obejrzeć tu: https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/bartek-jedrzejak-dolaczyl-do-orkiestry-baczkow,255744.html
Karierę raczej wiążemy z Baczkowem, gdzie granie na instrumencie staje się modne i chcemy zarażać młodych ludzi naszą pasją. Poprzez występy w telewizji oraz inne lokalne staramy się popularyzować muzykę orkiestrową wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

GCKCziS: Co zainspirowało Was do nagrania ostatniego teledysku?

WZ: Życie :) Wpadliśmy na pomysł po jakiejś próbie w lutym, aby pojechać nad morze i coś nagrać, chcieliśmy zrobić klip w którym występowałaby tylko orkiestra dęta bez wokali, gitar, nawiązując tym samym do tradycyjnej muzyki orkiestrowej. W teledysku pokazujemy codzienne życie, w pewnym momencie Kacper - perkusista dzwoni i… trzeba zobaczyć. Patrzymy trochę z przymrużeniem oka na rzeczywistość, a kulig to synonim jedności i dobrej zabawy co niniejszym w Orkiestrze Baczków uprawiamy namiętnie :) Dodam tylko, że nasze pomysły są realizowane w głównej mierze dzięki wsparciu Gminy Bochnia i przychylności Wójta Marka Bzdeka.

GCKCziS: Dlaczego akurat morze a nie góry, które przecież nieodłącznie
kojarzą się z kuligiem?

WZ: No właśnie dlatego, że kulig się kojarzy z górami to pojechaliśmy nad morze :)

GCKCziS: Gdzie kręciliście teledysk?


WZ: W kilku miejscach: na plaży w Gdańsku, dzięki uprzejmości Pana Henryka Kołdrasa: W Gospodzie nad Rabą, w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego oraz w miejscach naszej pracy: w stolarni u Kacpra - perkusisty, w biurze u Mateusza - tubisty. W teledysku można też zobaczyć panoramę Krakowa z perspektywy skoku na bungee, który wykonał Damian - puzonista. Pogoda dopisała :)

GCKCziS: Czy dzięki Waszej medialności i propagowaniu innej strony muzyki
orkiestrowej widzicie większe zainteresowanie tą formą?


WZ: W ogóle w Polsce wraca trend grania na żywo, (oprócz disco polo) i to jest świetna wiadomość. Nie od dziś wiadomo, że granie na instrumencie rozwija emocjonalnie, uszlachetnia, uczy pracowitości, systematyczności, a w dodatku przy tym można się świetnie bawić - czegóż chcieć więcej :)? W naszym  lokalnym środowisku można również zauważyć rosnące zainteresowanie muzyką orkiestrową, czego dowodem była wypełniona po brzegi Hala Widowiskowo Sportowa w Bochni podczas naszego Koncertu Noworocznego.

Przy orkiestrze powstała młodsza grupa o nazwie „Baczkusie”, zapraszamy wszystkich tych, którzy już trochę grają oraz tych, którzy chcieliby rozpocząć naukę. Działa u nas również ognisko muzyczne, w którym można podjąć naukę na instrumentach dętych, mamy jeszcze parę wolnych instrumentów - zapraszamy.

GCKCziS: Aktualnie można głosować na Wasz projekt zakupu instrumentów muzycznych w sklepach Tesco w ramach IV edycji programu „Decydujesz,
pomagamy” – proszę powiedzieć jak czytelnicy mogą Was wesprzeć?

WZ: W Tesco, po otrzymaniu paragonu należy poprosić o żeton, którzy trzeba wrzucić do puszki o nazwie „Baczkusie” znajdującej się przy kasach. Pieniądze z wygranej zostaną przeznaczone na zakup nowych instrumentów dla „Baczkusiów”.

GCKCziS: Jakie macie plany na przyszłość, tą bliższą i tą dalszą?

WZ: Odkrywać nieznane :) Będziemy nagrywać płytę w tym roku, na której zaśpiewają wokaliści na stałe z nami współpracujący oraz Pan Marek Piekarczyk, będzie uruchomiona akcja crowdfoundingowa na facebooku w związku z tym.  Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a, można tam zobaczyć klipy, nagrania z koncertów oraz inne śmieszne rzeczy :) https://www.facebook.com/modbaczkow/

GCKCziS: Dziękujemy za rozmowę.

Najnowszy teledysk można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=OUuabDIK43w

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 159

W poprzednim tygodniu: 190

W tym miesiącu: 522

W poprzednim miesiącu: 739

Wszystkich: 8986