Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni

Warsztaty teatralne z MCK Sokół

Utworzono dnia 26.10.2018

W 2018 roku Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ realizuje projekt MAŁOPOLSKIE ANIMACJE TEATRALNE, w ramach którego realizuje w okresie listopad-grudzień cykl warsztatów teatralnych skierowanych do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Projekt dofinansowany jest z programu operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z czym udział w warsztatach jest bezpłatny.

Poniżej kilka informacji o proponowanych zajęciach:

TEATRALNY PERYSKOP to warsztaty które będą realizowane w listopadzie oraz w grudniu w KRAKOWIE w ramach projektu MAŁOPOLSKIE ANIMACJE TEATRALNE dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ideą instruktorskich warsztatów o charakterze multimedialnym jest podglądnięcie tego „jak to robią inni”, czyli przegląd najciekawszych spektakli finału 32. i 33. Małopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK zarejestrowanych w latach 2017 i 2018. Na podstawie pokazu video złożonego z obszernych fragmentów najbardziej udanych projektów teatralnych, omówione zostaną środki i techniki teatralne w najlepszych przedstawieniach pod kątem: pracy z aktorem, wyboru i opracowania tekstu, kompozycji przestrzeni, zastosowania funkcjonalnej scenografii i pomysłowych kostiumów wykonanych małym nakładem finansowym, doboru muzyki i wykorzystywania dźwięków generowanych „na żywo”. Pokazywane będą spektakularne efekty pracy z dziećmi najmłodszymi i starszymi oraz młodzieżą. Zaprezentowane i omówione zostaną szczególnie udane przykłady dialogów zarówno w adaptacjach, jak w tekstach oryginalnych. Zwracać się będzie uwagę na proste, ale efektowne wykorzystanie ruchu scenicznego, które nie wymaga wiedzy choreograficznej. Słowem: prezentowane będzie szerokie spektrum bardzo ciekawych propozycji teatralnych z jakim mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch lat. Każdy uczestnik otrzyma smakowitą porcję dobrego teatru, którą będzie się raczył wraz z prowadzącymi zajęcia w cyklu dwóch spotkań:
17 listopada (sobota), godz. 10.00-14.00 „Dobry pomysł jest na ogół prosty”
1 grudnia (sobota), godz. 10.00-14.00 „Praca popłaca”
Miejsce: Krakowskie Forum Kultury, Kraków, ul. Mikołajska 2 (dawny ŚOK)
Zajęcia poprowadzą aktorzy i reżyserzy, jurorzy Festiwalu BAJDUREK: Włodzimierz Jasiński oraz Jacek Milczanowski.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o przesłanie karty zgłoszenia: pocztą na adres: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz lub faxem na nr: 18 44 82 611 lub mailem na adres: m.mikulska@mcksokol.pl w nieprzekraczalnym terminie: do 8 listopada 2018 r.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w warsztatach zostanie potwierdzony telefonicznie / e-mailowo przez organizatora po otrzymaniu karty zgłoszenia.
Uczestnicy zajęć otrzymają zaświadczenie ukończenia warsztatów.
Informacji na temat warsztatów udziela koordynator: Małgorzata Mikulska, tel. 18 44 82 656 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00), e-mail: m.mikulska@mcksokol.pl.

Teatr "Lubię to" - niezmiernie nam miło zaprosić w dniach 23-25 listopada 2018 r. do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na organizowany po raz pierwszy „warsztat praktyka teatralnego”. Kurs realizowany jest w ramach projektu MAŁOPOLSKIE ANIMACJE TEATRALNE dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z czym - udział w zajęciach jest bezpłatny.
Warsztat służący rozwijaniu kompetencji w obszarze pedagogiki teatru, poświęcony zostanie technikom teatralnym i dramowym w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Zakres zagadnień:
1. Metoda dramy w pracy teatralnej z młodym twórcą - twórcza zabawa jako początek do tworzenia prawdziwego teatru.
2. Drama - teatralne zabawy stymulujące rozwój młodego człowieka: ćwiczenia na koncentrację i wyostrzenie zmysłów, myślenie twórcze, komunikatywność, umiejętność pracy w grupie.
3. Techniki rozwijające estetykę słowa - ćwiczenia dykcyjne, emisyjne, intonacyjne, trudności dotyczące poprawności językowej.
4. Improwizacja jako inspiracja do spektaklu oraz metoda zrozumienia tematu.
5. Ćwiczenia improwizacyjne, opracowywanie etiud, ruchowa i dźwiękowa partycypacja w opowiadaniu, rozwijanie fizycznego JA.
6. Podstawowe elementy reżyserii teatru dzieci i młodzieży - analiza nagrań spektakli „Ameryki ląd”, „Strach na łachy”.
7. Opracowanie koncepcji formalnej spektaklu - metafora, przenośnia, skrót jako środek artystyczny.
8. Animacja przedmiotu - rozbudzanie wyobraźni poprzez ożywianie materii.
9. Dobór i opracowanie repertuaru - jak korzystać ze współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży oraz samodzielnie stworzyć tekst dla teatru.
10. Próby sytuacyjne, budowanie kompozycji scen, rytm w spektaklu, ćwiczenia interpretacyjne.
11. Pokaz efektów warsztatowych - istota premiery w teatrze dzieci i młodzieży.
Kurs zrealizowany zostanie w trzech blokach:
23 listopada (piątek), godz. 16.00-18.00
24 listopad (sobota), godz. 10.00-16.00
25 listopada (niedziela), godz. 10.00-14.00
Miejsce: MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, ul. Długosza 3
sala im. B. Barbackiego (taneczna)
Zajęcia prowadzić będzie: KRYSTYNA HUSSAK-PRZYBYŁO - absolwentka Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012), laureatka Nagrody Prezydenta Krakowa (2007) oraz Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa (2011). Od 18 lat prowadzi Dziecięce Studio Teatralne WYJĄTEK przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, w którym jest kierownikiem Działu Artystycznego. Propagatorka idei pedagogiki teatru Jana Dormana. Wyreżyserowane przez nią spektakle otrzymały wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Od 2000 r. współpracuje z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, gdzie przygotowała obsady dziecięce do następujących spektakli: "Lunatycy" oraz "Mistrz i Małgorzata" Krystiana Lupy, "Makbet" Andrzeja Wajdy, "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" Jana Klaty, "Auto da fé" Pawła Miśkiewicza, "Car Mikołaj" Remigiusza Brzyka, "Nie-Boska komedia" Krzysztofa Nazara, "Oczyszczenie" Petra Zelenki.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia na adres e-mail: m.mikulska@mcksokol.pl w terminie do 16 listopada br. Karta w załączeniu lub do pobrania na stronie www.mcksokol.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy zajęć otrzymają zaświadczenie ukończenia warsztatów. W przerwach organizatorzy zapraszają na kawę.
Informacji na temat warsztatów udziela: Małgorzata Mikulska, tel. 18 44 82 656, e-mail: m.mikulska@mcksokol.pl

Zapraszamy na stronę MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu do zapoznania się ze szczegółową ofertą poszczególnych spotkań:
15 listopada w Brzesku – SŁOWEM ZAPISANE… http://www.mcksokol.pl/774,17443,SLOWEM_ZAPISANE____czyli_sobota_z_Herbertem.htm
17 listopada i 1 grudnia w Krakowie – TEATRALNY PERYSKOP http://www.mcksokol.pl/774,17425,TEATRALNY_PERYSKOP.htm
23-25 listopada w Nowym Sączu – TEATR. LUBIĘ TO! http://www.mcksokol.pl/774,17447,TEATR__Lubie_to.htm

Poniżej znajdą Państwo karty zgłoszenia do pobrania.

ZAŁĄCZNIKI:

Teatralny Peryskop karta zgłoszenia

Utworzono dnia 26.10.2018, 09:19

Teatr "Lubię to" karta zgłoszenia

Utworzono dnia 26.10.2018, 09:19

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 197

W poprzednim tygodniu: 182

W tym miesiącu: 551

W poprzednim miesiącu: 859

Wszystkich: 69125

Wyszukaj książkę w jednej z naszych Bibliotek i zarezerwuj wypożyczenie!