Historia
W 1994 roku, z inicjatywy księdza Tadeusza Górki, ówczesnego wikariusza parafii św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach, rozpoczęła regularne próby grupa około dziesięciu muzykujących, dorosłych osób tworzących zalążek powstającej Orkiestry. Skład uzupełniała spora grupka młodzieży, przygotowywana do pierwszych występów zarówno przez wspomnianego wcześniej księdza Tadeusza jak i pierwszego kapelmistrza orkiestry, ś.p. Erwina Sobasa.
Jak zapisano w Kronice Orkiestry, już w czerwcu 1995 roku, niecały rok po powstaniu, Orkiestra po raz pierwszy wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, który wówczas odbywał się w Grobli. W początkowym okresie swojej działalności Orkiestra prezentowała się głównie podczas uroczystości kościelnych w swojej a także okolicznych parafiach: Bochni, Drwini, Cikowicach, Krzeczowie jak i dalszych: Tarnowie, Czchowie czy Skopaniu.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Orkiestra coraz bardziej nabierała charakteru zespołu wspieranego nie tylko przez parafię ale i instytucje samorządowe. Stąd też jej ówczesna nazwa „Międzygminna Orkiestra Dęta z Baczkowa”. Ponieważ główną część składu osobowego stanowili mieszkańcy granicznych gmin Drwinii i Bochni swą pomoc zaoferowali wójtowie obu gmin. Gmina Bochnia zasponsorowała uszycie 30 mundurów, natomiast gmina Drwinia przekazała fundusze na zakup koszul.
W styczniu 2000 roku Orkiestra została zarejestrowana przy Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni. Od tego też czasu, ponieważ zdecydowaną większość zespołu stanowiła młodzież używana jest obecna nazwa: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa. Prezesem Orkiestry zostaje Arkadiusz Cabak, kierownikiem Andrzej Samolej. Funkcję kapelmistrza obejmuje organista parafii Mikluszowice – Radosław Brydniak.
Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że przez pewien czas próby zespołu odbywały się zarówno w budynku parafialnym, udostępnionym przez zawsze wspierającego Orkiestrę księdza proboszcza Józefa Piecha oraz w wiejskiej świetlicy w Baczkowie udostępnionej przez wielce zaangażowanego już wówczas w rozwój Orkiestry wójta gminy – Jerzego Lysy. To głównie z jego inicjatywy coraz lepsze stawały się warunki do prób a także systematycznie zakupywane były nowe instrumenty.
Bez wątpienia, przejście pod skrzydła Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu stało się przyczynkiem do szybkiego rozwoju, którego pierwszym namacalnym dowodem było zajęcie I miejsca w kategorii orkiestr młodzieżowych podczas XXIII Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”, za co Orkiestra otrzymała puchar ufundowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie.
W sierpniu 2001 roku Orkiestra po raz pierwszy mogła zaprezentować się poza terytorium naszego kraju. W nagrodę za coraz liczniejsze i wartościowsze osiągnięcia Gmina Bochnia umożliwiła zespołowi wyjazd na Święto Narodów do Hamburga. Ta niezwykle barwna impreza muzyczna odbywająca się naprzemiennie raz w Niemczech , raz na Węgrzech, skupia się wokół wielu zespołów muzycznych z różnych stron świata. Koncerty i przemarsze Orkiestry z Baczkowa stały się niemalże każdego następnego lata ważnym elementem tego międzynarodowego święta. W swej historii zespół prezentował i rozsławiał Polskę, Małopolskę i gminę Bochnia, dając się poznać jako szczególnie uzdolniony zespół koncertując we Włoszech, w Holandii i na Słowacji.
Swój coraz bogatszy i niezwykle różnorodny repertuar prezentują na wielu przeglądach, konkursach i festiwalach a także koncertach, będących wynikiem licznych zaproszeń nadchodzących z dalszych i bliższych zakątków naszego kraju. Jako wielokrotni laureaci, są w posiadaniu licznych pucharów, nagród i dyplomów, których liczba systematycznie rośnie z każdym kolejnym rokiem. Na kilkaset zagranych dotychczas koncertów, składają się między innymi występy podczas takich imprez jak:
Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu,
Małopolski Konkurs Orkiestr Dętych w Niepołomicach,
Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych,
Kolbuszowskie Spotkania Orkiestrowe,
Międzynarodowy Przegląd Orkiestr Dętych w Gorlicach,
Świętojańska Orkiestrada nad Czarną Przemszą w Siewierzu,
Warsztaty Artystyczne MORKA w Ustroniu Morskim,
Święto Powiatu Bocheńskiego,
Wianki Świętojańskie w Siedlcu n. Rabą.
Codzienna działalność muzyczna Orkiestry to także mnóstwo koncertów na terenie własnej gminy podczas ważnych uroczystości lokalnych i narodowych oraz ubogacanie liturgii uroczystości kościelnych, i to nie tylko w swojej macierzystej parafii św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach ale i w wielu innych parafiach i sanktuariach, jak chociażby coroczny udział w Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze czy przy bocheński sanktuarium maryjnym. Tradycyjnie już, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Orkiestra kolęduje w wielu okolicznych kościołach.
Wspominając pierwsze lata historii orkiestry należy także wspomnieć o Zbigniewie Gdowskim, który w roli kapelmistrza prowadził Orkiestrę w roku 1997. W latach 2010-2013 kapelmistrzem Orkiestry był Sławomir Biernat.
Od 2013 roku funkcję kapelmistrza Orkiestry sprawuje Wojciech Zwierniak. Kierownikiem Orkiestry jest Rafał Węglarz.