Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia

W 1994 roku, z inicjatywy księdza Tadeusza Górki, ówczesnego wikariusza parafii św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach, rozpoczęła regularne próby grupa około dziesięciu muzykujących, dorosłych osób tworzących zalążek powstającej Orkiestry. Skład uzupełniała spora grupka młodzieży, przygotowywana do pierwszych występów zarówno przez wspomnianego wcześniej księdza Tadeusza jak i pierwszego kapelmistrza orkiestry, ś.p. Erwina Sobasa.

Jak zapisano w Kronice Orkiestry, już w czerwcu 1995 roku, niecały rok po powstaniu, Orkiestra po raz pierwszy wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, który wówczas odbywał się w Grobli. W początkowym okresie swojej działalności Orkiestra prezentowała się głównie podczas uroczystości kościelnych w swojej a także okolicznych parafiach: Bochni, Drwini, Cikowicach, Krzeczowie jak i dalszych: Tarnowie, Czchowie czy Skopaniu.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Orkiestra coraz bardziej nabierała charakteru zespołu wspieranego nie tylko przez parafię ale i instytucje samorządowe. Stąd też jej ówczesna nazwa „Międzygminna Orkiestra Dęta z Baczkowa”. Ponieważ główną część składu osobowego stanowili mieszkańcy granicznych gmin Drwinii i Bochni swą pomoc zaoferowali wójtowie obu gmin. Gmina Bochnia zasponsorowała uszycie 30 mundurów, natomiast gmina Drwinia przekazała fundusze na zakup koszul.

W styczniu 2000 roku Orkiestra została zarejestrowana przy Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni. Od tego też czasu, ponieważ zdecydowaną większość zespołu stanowiła młodzież używana jest obecna nazwa: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa. Prezesem Orkiestry zostaje Arkadiusz Cabak, kierownikiem Andrzej Samolej. Funkcję kapelmistrza obejmuje organista parafii Mikluszowice – Radosław Brydniak.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że przez pewien czas próby zespołu odbywały się zarówno w budynku parafialnym, udostępnionym przez zawsze wspierającego Orkiestrę księdza proboszcza Józefa Piecha oraz w wiejskiej świetlicy w Baczkowie udostępnionej przez wielce zaangażowanego już wówczas w rozwój Orkiestry wójta gminy – Jerzego Lysy. To głównie z jego inicjatywy coraz lepsze stawały się warunki do prób a także systematycznie zakupywane były nowe instrumenty.

Bez wątpienia, przejście pod skrzydła Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu stało się przyczynkiem do szybkiego rozwoju, którego pierwszym namacalnym dowodem było zajęcie I miejsca w kategorii orkiestr młodzieżowych podczas XXIII Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”, za co Orkiestra otrzymała puchar ufundowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie.

W sierpniu 2001 roku Orkiestra po raz pierwszy mogła zaprezentować się poza terytorium naszego kraju. W nagrodę za coraz liczniejsze i wartościowsze osiągnięcia Gmina Bochnia umożliwiła zespołowi wyjazd na Święto Narodów do Hamburga. Ta niezwykle barwna impreza muzyczna odbywająca się naprzemiennie raz w Niemczech , raz na Węgrzech, skupia się wokół wielu zespołów muzycznych z różnych stron świata. Koncerty i przemarsze Orkiestry z Baczkowa stały się niemalże każdego następnego lata ważnym elementem tego międzynarodowego święta. W swej historii zespół prezentował i rozsławiał Polskę, Małopolskę i gminę Bochnia, dając się poznać jako szczególnie uzdolniony zespół koncertując we Włoszech, w Holandii i na Słowacji.

Swój coraz bogatszy i niezwykle różnorodny repertuar prezentują na wielu przeglądach, konkursach i festiwalach a także koncertach, będących wynikiem licznych zaproszeń nadchodzących z dalszych i bliższych zakątków naszego kraju. Jako wielokrotni laureaci, są w posiadaniu licznych pucharów, nagród i dyplomów, których liczba systematycznie rośnie z każdym kolejnym rokiem. Na kilkaset zagranych dotychczas koncertów, składają się między innymi występy podczas takich imprez jak:

Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu,

Małopolski Konkurs Orkiestr Dętych w Niepołomicach,

Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych,

Kolbuszowskie Spotkania Orkiestrowe,

Międzynarodowy Przegląd Orkiestr Dętych w Gorlicach,

Świętojańska Orkiestrada nad Czarną Przemszą w Siewierzu,

Warsztaty Artystyczne MORKA w Ustroniu Morskim,

Święto Powiatu Bocheńskiego,

Wianki Świętojańskie w Siedlcu n. Rabą.

Codzienna działalność muzyczna Orkiestry to także mnóstwo koncertów na terenie własnej gminy podczas ważnych uroczystości lokalnych i narodowych oraz ubogacanie liturgii uroczystości kościelnych, i to nie tylko w swojej macierzystej parafii św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach ale i w wielu innych parafiach i sanktuariach, jak chociażby coroczny udział w Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze czy przy bocheński sanktuarium maryjnym. Tradycyjnie już, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Orkiestra kolęduje w wielu okolicznych kościołach.

Wspominając pierwsze lata historii orkiestry należy także wspomnieć o Zbigniewie Gdowskim, który w roli kapelmistrza prowadził Orkiestrę w roku 1997. W latach 2010-2013 kapelmistrzem Orkiestry był Sławomir Biernat.
Od 2013 roku funkcję kapelmistrza Orkiestry sprawuje Wojciech Zwierniak. Kierownikiem Orkiestry jest Rafał Węglarz.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Wyszukaj książkę w jednej z naszych Bibliotek i zarezerwuj wypożyczenie!