Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni

Zespół Pieśni i Tańca "Siedlecanie"

 

 

Zespół  działa przy Wiejskim Domu Kultury w Siedlcu, pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni.

Program artystyczny Siedlecan, obejmuje tradycyjne pieśni i tańce, z rodzimego regionu krakowskiego. Od 1948 roku, Zespół pielęgnuje folklor regionu Nadrabia, zaszczepiając swą pasją i zamiłowaniem do sztuki ludowej kolejne pokolenia. Ponadto, w repertuarze Zespół ma również wiązankę pieśni i tańców rzeszowskich, górali Beskidu Śląskiego oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem, mazur i krakowiak z lajkonikiem. Prezentowany folklor taneczny, przeplatany piosenkami i ludową muzyką, uzupełniony barwnymi strojami, wciąż dostarcza publiczności niezapomnianych wrażeń.

Do Zespołu nie trafia się z naboru – dzieci dowiadują się od innych dzieci, mamy od innych mam, starszy brat czy siostra przyprowadza młodsze rodzeństwo, babcia przyprowadza wnuczkę, bo „bycie” w Zespole to często rodzinna tradycja. Przyjmowane są dzieci w różnym wieku i o różnych uzdolnieniach ruchowych – wszystkie jednak pracują na to, by z biegiem czasu trafić do grupy reprezentacyjnej. Z byłych członków Zespołu jest kilkanaście małżeństw.

Od lat kieruje Kapelą a także akompaniuje Zespołowi Andrzej Rybka. Niezastąpiona jest również w Zespole od 1948 roku Stanisława Radoń, kiedyś grająca w kapeli na skrzypcach, należąca do Grupy Śpiewaczej. Układa okolicznościowe teksty, którymi uświetnia różne imprezy. Oboje, odznaczeni są przez Ministra Kultury i Sztuki, nadanym im w 1997 roku, Orderem Zasłużony Działacz Kultury.

W ciągu 70 lat działalności Zespołu, wiele się w „Siedlecanach” zmieniło: status, kierownictwo, siedziba. Jakby na przekór niesprzyjającym kulturze ludowej trendom, zwiększa się liczebność Zespołu, a co za tym idzie, ilość kostiumów i rekwizytów. Wzbogacany jest repertuar, rosną doświadczenia zagraniczne. Nie zmieniły się natomiast cele „Siedlecan” – rozbudzanie artystycznych zainteresowań dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczenie szacunku do ludowej i narodowej tradycji, a przy okazji wyrabianie siły charakteru oraz godne reprezentowanie ziemi bocheńskiej na przeglądach, konkursach i festiwalach.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Wyszukaj książkę w jednej z naszych Bibliotek i zarezerwuj wypożyczenie!