Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni

Zespół Pieśni i Tańca "Siedlecanie"

Nasza ziemia rodzinna, zwana  „Artystyczną Doliną”, jest dla nas zawsze najmilszym miejscem, które się kocha, do którego się tęskni, do którego się wraca…

Zespół  działa przy Wiejskim Domu Kultury w Siedlcu, pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni.

Program artystyczny Siedlecan, obejmuje tradycyjne pieśni i tańce, z rodzimego regionu krakowskiego. Od 1948 roku, Zespół pielęgnuje folklor regionu Nadrabia, zaszczepiając swą pasją i zamiłowaniem do sztuki ludowej kolejne pokolenia. Ponadto, w repertuarze Zespół ma również wiązankę pieśni i tańców rzeszowskich, górali Beskidu Śląskiego oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem, mazur i krakowiak z lajkonikiem. Prezentowany folklor taneczny, przeplatany piosenkami i ludową muzyką, uzupełniony barwnymi strojami, wciąż dostarcza publiczności niezapomnianych wrażeń.

Do Zespołu nie trafia się z naboru – dzieci dowiadują się od innych dzieci, mamy od innych mam, starszy brat czy siostra przyprowadza młodsze rodzeństwo, babcia przyprowadza wnuczkę, bo „bycie” w Zespole to często rodzinna tradycja. Przyjmowane są dzieci w różnym wieku i o różnych uzdolnieniach ruchowych – wszystkie jednak pracują na to, by z biegiem czasu trafić do grupy reprezentacyjnej. Z byłych członków Zespołu jest kilkanaście małżeństw.

Od lat kieruje Kapelą a także akompaniuje Zespołowi Andrzej Rybka. Niezastąpiona jest również w Zespole od 1948 roku Stanisława Radoń, kiedyś grająca w kapeli na skrzypcach, należąca do Grupy Śpiewaczej. Układa okolicznościowe teksty, którymi uświetnia różne imprezy. Oboje, odznaczeni są przez Ministra Kultury i Sztuki, nadanym im w 1997 roku, Orderem Zasłużony Działacz Kultury.

W ciągu 70 lat działalności Zespołu, wiele się w „Siedlecanach” zmieniło: status, kierownictwo, siedziba. Jakby na przekór niesprzyjającym kulturze ludowej trendom, zwiększa się liczebność Zespołu, a co za tym idzie, ilość kostiumów i rekwizytów. Wzbogacany jest repertuar, rosną doświadczenia zagraniczne. Nie zmieniły się natomiast cele „Siedlecan” – rozbudzanie artystycznych zainteresowań dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczenie szacunku do ludowej i narodowej tradycji, a przy okazji wyrabianie siły charakteru oraz godne reprezentowanie ziemi bocheńskiej na przeglądach, konkursach i festiwalach.