Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni

Zaproszenie na Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2021!

Utworzono dnia 09.09.2021
Już tylko godziny dzielą nas od wyjątkowego weekendowego wydarzenia - Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego, autorskiego projektu Starostwa Powiatowego w Bochni, który Organizowany jest od 14 lat.

W tym roku rozpoczynamy niestandardowo od wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier "Kobiety z ukrycia", który będzie poprzedzony spektaklem z pokazem kolekcji mody Anny Watras. Będzie z pewnością ciekawie i różnorodnie.  Pokaz odbędzie się w piątek o godzinie 18.30 na placu przy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, następnie zaprosimy uczestników na wystawę do Galerii Sztuki Bochnia przy ul. Rynek 16.

Sobota i niedziela (11-12 września) to dwa dni pełne wrażeń, ciekawych atrakcji , swoiste święto kultury, tradycji i smaku. Przed zwiedzającymi otworzą swoje drzwi najbardziej wartościowe zabytki kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej. Oprócz popularnej Kopalni Soli w Bochni, Kościółka Św. Leonarda w Lipnicy czy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczy będzie można zobaczyć Kościół św. Jakuba w Rozdzielu, Sobolowie, Tarnawie czy Mikluszowicach, Izby Regionalne w Żegocinie i Lipnicy oraz Izbę Pamięci w Bratucicach. Z nowych propozycji, zabierzemy uczestników na wycieczkę w głąb starego zegara znajdującego się w bocheńskim Ratuszu, natomiast w dziesięciu lokalizacjach będzie można obejrzeć Bochnię z góry na wystawie plenerowej. Będzie można wybrac się na wycieczkę rowerową brzegiem zakola Raby. Z pewnością dla wielu z nas, zaskoczeniem jest, że na terenie Powiatu Bocheńskiego znajdują się źródła wody mineralnej smakiem przypominające krynickie wody zdrojowe, dlatego zapraszamy w sobotnie przedpołudnie na spacer do żegocińskich źródełek. Warto zabrać ze sobą pustą butelkę, gdyż woda z tego miejsca podobno ma właściwości lecznicze. Oczywiście nie zabraknie w weekendowej ofercie spacerów tematycznych, które cieszyły się dużą popularnością w ubiegłorocznej edycji. Spacerować będzie można w Bochni, Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej. Nie zapomnieliśmy również o wielbicielach smaków, których zapraszamy do chronowskiej winnicy, Frankówka Mała w Cichawce przygotowała rekreacyjną zabawę terenową z historią kuchni w tle, zaś Pasieka u Kiejdów zaprasza na piknik pszczelarski. To tylko nieliczne z atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie zwiedzania.

Cały program można znaleźć na stronie: www.zabytki.powiatbochenski.pl

 

Na koniec na miłośników motoryzacji i nie tylko czeka samochodowa nostalgia czyli I Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Prawie 100 załóg z całej Polski zjedzie do Bochni, aby zaprezentować swój zabytkowy pojazd. Wśród samochodów i motocykli  będą takie okazy jak Chevrolet pickup z 1938 roku czy Harley WLA z 1942 roku. Trasa pojazdów przebiegać będzie przez Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną i Żegocinę. Pasjonaci motoryzacji będą mogli z bliska zobaczyć zabytkowe pojazdy, gdyż w każdej z miejscowości przewidziany jest postój. W Nowym Wiśniczu na parkingu przy Kościele oraz Zamku, w Lipnicy Murowanej i Żegocinie na parkingach zlokalizowanych  w centrum, natomiast w Bochni zapraszamy wszystkich do Parku Rodzinnego Uzbornia na godzinę 15.30 gdzie zlot zakończy się, konkursami m.in. na najładniejszy, najszybszy czy najstarszy pojazd.

 

Gwarantujemy, że każdy kto weźmie udział w Weekendzie z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego, będzie zadowolony. Będą to najbardziej niezwykłe dni i nieczęsto nadarzająca się okazja by odkryć Powiat Bocheński i jego niezwykłe a często na co dzień niedostępne miejsca, jak również wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących.

Serdecznie zapraszamy!

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Patronat medialny: Gazeta Krakowska, Kronika Bocheńska, Informator Brzeski, Koncertowy Tarnów i Okolice, portal bochnianin.pl, bochniazbliska.pl, mojabochnia.pl, czasbochenski.pl, glos24.pl, Kulturalna Bochnia, Radio ESKA.

Partnerzy wydarzenia:

 

Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2021!

Utworzono dnia 09.09.2021, 12:32

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 199

W poprzednim tygodniu: 227

W tym miesiącu: 426

W poprzednim miesiącu: 1976

Wszystkich: 46862

WYSZUKAJ KSIĄŻKĘ